сряда, 22 юли 2009 г.
Състояние на търсенето и задачи на маркетинг
Нулево(отсъстващ) търсене - При него потребителите не проявяват никакъв интерес към продукта. Ниската цена за потребителя или пазарът още не е готов за този продукт. Маркетинга който се прилага е стимулиращ (създаващ). Задачата на маркетинга е да създаде търсене, т.е да намери начин да съчетае ползите от продукта с потребителските интереси. Информационни кампании за ползана от продукта, изтъкване на предимствата, различна форма на промоция с цел придобиване на личен опит.
Латентно(скрито) търсене – когато има достатъчно голям брой потребители, чийто желания немогат да бъдат удовлетворявани от съществуващи продукти. Маркетинга е развиващ. Оценкат на рацмера на потенциалния пазар. Проучване и анализ на специалните потребност, предлагане на нов продукт съобразен с тези специални потребности.
Намаляващо търсете – маркетинга е ремаркетинг. Задачата е да оживи и повиши търсенето. Анализират се причините за намаляващото търсене и съответно за се създаде нов жизнен цикъл. Пренасочване към нови пазари, усъвършенстване на самия продукт или прилагане на по-ефективна комуникация с цел насочване на вниманието на потребителите към използвани предимства на продукта.
Непостоянно(нередовно, неустойчиво, сезонно) търсене - търсене което се променя в зависимост от сезона, деня, часа. Маркетинга е синхромаркетинг, т.е балансира търсенето и предлагането. Гъвкавото ценообразуване, реклама в неактивни интервали на търсенето, диверсификация на продукта. Да се намерят потребители, които удовлетворяват други потребности на същия продукт.
Пълно търсене(силно, стабилно) – съответства на фирменото предлагане. Маркетинга е поддържащ. Задачата му е да поддържа това търсене независимо от промените в потребителските предпочитания и конкуренцията. За целта се прави анализ и оценка на качествата, които влияят на търсенето, постоянно осъвършенстване на качествата на продута, постоянно отчитане на потребителската удовлетвореност. Маркетинговите инструменти са: гъвкаво управление на асортимента; адекватна ценова политика; ефективна дистрибуционна мрежа; контрол на разходите; анализ на конкуренцията и съблюдаването и.
Свръх търсене - търсенето надвишава предлагането, защото фирмите не могат да отговорят на търсенето или не желаят. Маркетинга е демаркетинг и задачата му е временно или трайно да ограничи търсенето. Средства с които се регулира търсенето :увеличаване на цените; намаляване на рекламата; ограничаване на достъпа и улесненията на клиентите; намаляване на обслужването, пренасочване към други продукти.
Нежелано търсене – търсене, което е нежелано и неразумно от гледна точка на обществото. Маркетинга е противодействащ и задачата му е премахването на търсенето. Инструменти на маркетинга са: икономически – увеличаване на цената, налагане на повече данъци, такси, глоби, свиване на наличността, организиране на кампании за вредата от продукта, отправяне на заплахи чрез филми, снимки; посочване на алтернативни продукти.
Вторично търсене –поражда се в следствие на търсенето на други продукти. Маркетинга е съпоставящ и задачата му е да съгласува търсенето. Това става чрез следене на динамиката на основните продукти.
вторник, 14 юли 2009 г.
Видове маркетинг
Изходна класификация на маркетинга е разделянето му по сфери на дейност. Подходяща точност се постига при използването на следните измервания:
- потребителско-индустриални измервания – размяна с крайни потребители, или с други организации с цел участие на продукта в тяхната дейност. При тази класификация не е важен продукта, а мястото и целта на неговото потребление
- осезаеми-неосезаеми измервания – продукти, или услуги
- измерение производител – посредник – производителя решава напр. продукта като замисъл, реално изпълнение и маркетингови подкрепления, фиксира цената при пласмента, избира канали за разпределение, рекламира; посредника определя цената на дребно, средства за вътрешно магазинна реклама, форми на продажби
- национално-интернационално измерение – маркетинг на националния пазар, международен маркетинг, глобален маркетинг, експертен маркетинг
- измерения печалба-идеална цел – икономически маркетинг и социален маркетинг
Според ориентацията н прилаганите подходи
количествен маркетинг
качествен маркетинг
търговски маркетинг
стратегически маркетинг
социален маркетинг
Според равнището на бизнес оперирането – микро-маркетинг и макро-маркетинг
Според отношенията към отделните потребители – диференциран и не диференциран
неделя, 12 юли 2009 г.
Пазарни и маркетингови концепции
Маркетинговият мениджмънт има за цел реализиране на желаните сделки на целевия пазар. Постигането на желаната цел можа да бъда подчинена на различни философии, като при всяка от тях се отдава различно значение на интересите на фирмата, потребителите и обществото. Посочените три групи интереси по принцип може да бъдат противоречиви. При различните философии на маркетинговия мениджмънт между тях се постига съчетание по специфичен начин.
Практиката е доказала, а теорията на маркетинга е обобщила досега пет алтернативни концепции, въз основа на които всяка стопанска организация изгражда своите маркетингови действия – производствена, продуктова, търговска, маркетингова и социално маркетингова.
Производствена концепция – най-старата концепция. Прилага се от втората половина на 19 век и началото на 20-ти. Фирмите прилагащи такава концепция търсят успеха в самото производство. Основната идея – потребителите одобряват тези продукти, който се широко разпространени, лесно достъпни и на ниска цена. Производителите не се интересуват от потребителските предпочитания. Смятат, че основния фактор при потребителския избор, това са ниските цени и лесния достъп. Необходими условия за прилагане на производствената концепция.
1. трайно и чувствително превишаване на търсенето над предлагането.
2. основната част от потребителите да са с ниски доходи
3. възможност на фирмата за понижаване на високите разходи за производство, чрез увеличаване на производителността , за да се разшири пазара.
Основно: Приоритет на производителите, той решава какво да произвежда и продава, без да си държи сметка за реалните изисквания и потребности на потребителя. Целта е повишаване масата на печалбите.
Продуктова концепция – свързва се с понататъшно развитие на стопанските процеси и промяната в състоянието на търсенето и предлагането. Основната идея на продуктовата концепция е такава че, потребителите ще се ориентират към тези продукти, който представляват връх, в технически, експлоатационно и качествено отношение, защото представят най-големи изгоди. Производителите аргументират възприемането на тази концепция с предположението, че потребителите ще приветстват високото качество, новостта на продукта, допълнителните функции, следователно ще платят по-висока цена.
При тази концепция, отново усилията са концентрирани върху производството и подобрението на продукта. Конкуренцията между фирмите се води на ниво продукт.
Търговска концепция – възприема се в момент когато търсенето и предлагането се изравняват.
Основно: Клиентът няма да предприеме каквито и да било действия за покупка, ако не му се въздейства с определени маркетингови инструменти, те са реклама PR. Фирмите се конкурират на ниво клиенти, като рекламата е агресивно. Целта е да стигне до продажба на всяка цена. Фирмата цели бързо да пласира продуктите си, без да се интересува от желанията на потребителите. Тази концепция може да се прилага само в краткосрочен план.
Традиционна маркетингова концепция – възприема се при наситени пазари, все по-ожесточена конкуренция и донякъде осъзнал се потребител. Оформя се през 50-те години на двайсети век. Според нея, ключът за постигане на фирмени цели е в това да се проучат о определят потребностите и желанията на потребителите, да се създаде продукт, съобразен с тези потребности, така че да се достави очакваното удовлетворение, по-ефективно, по-бързо и по-добре от конкурентите.
Счита се, че успешното прилагане на тази концепция носи най-големи икономически изгоди за фирмите, защото техните възможности се обвързват конкретно с търсенето на купувачите.
Какво е маркетинг
Маркетингът е концепция,система от възгледи и принципи за създаване, развитие и реализация на продукти, съобразени с пазарните условия и предпочитания на купувачите.
Според Филип Котлър – маркетинга е социален и управленски процецс при който индивидите и групите получават това от което имат нужда и потребност, чрез обмен на продукти и стойност помежду си.
Разбирането на маркетинга като социален процес наляга последователното изясняване на няколко ключови понятия, които са свързани и произтичат едно от друго и обясняват корените на маркетинга. Това са понятията нужда, потребност, желание, търсене, продукт, обмен, сделка и пазар.
Нуждата произтича от самата природа на човека – чувството за необходимост за нещо, недостиг на нещо.
Потребността е състояние на неосъзната липса. Потребността е конкретно проявление на нуждата, съобразно условията на средата, развитието на обществото и конкретната личност. Нуждата се превръща в потребност, когато бъде осмислена чрез собствения опит, заобикалящата ни информация, опита на другите и реалното предлагане
Желанието е стремеж за специфично удовлетворяване на потребността. Правото и възможността за избиране на начин на задоволяване.
Търсене – желание за закупуване на определен продукт подплатена с финансово средство. Оценява се в количествено и качествено отношение. Когато се отчита търсенето се оценява не само паричната, но и времевата и пространствената възможност на купувача. Характера на търсенето зависи от оценката на потребителя за полезността на продукта.
Продукт – всичко което може да се предложи за удовлетворяване на потребности и желания. Важно е отношението на потребителя, не толкова към притежанието на продукта, колкото към полезността от услугите, който продукта предоставя. Продуктът може да бъде физически, идеи, дори хора.
Полезност – съвкупността от ползи, който купувача вижда в предлагания му продукт от гледна точка на форма, гаранции, предназначение, време, място, пресиж.Ролята на маркетинга е да проучи, какво за отсрещната страна е стойностно и какво е готова тя да даде, за да бъде осигурено желаното активно поведение.
Пазарът е съвкупност от всички настоящи и потенциални потребители на даден продукт Продавачите, който го предлагат и посредниците, който създават допълнителни предпоставки за сключване на сделката.
Маркетинга се интересува от крайния потребител, бизнес организации търсещи печалба от своята дейност.
Ресурси по маркетин
В този сайт ще се опитаме да сме в помощ на студентите изучаващи маркетинг, както и на хора интересуващи се от тази дисциплина.
Материалите, които ще можете да намерите тук са различни лекции, развити теми, записки и пищови по маркетинг.
Изпращайте ни и ваши разработки на теми, курсови работи и пищови, които искате да споделите с други интересуващи се от темата маркетинг.
Архив на блога
Category
- макрообкръжаваща (1)
- маркетинг (7)
- микс (1)
- покупка (1)
- потребител (1)
- потребителско поведение (1)
- решение (1)
- сегментиране (1)
- marketing (1)